
Які справи на економічному фронті: три місяці війни у торгівлі запчастинами
Росія три місяці руйнує не тільки наші міста, але й нашу економіку. Бізнес існує в умовах, які раніше могли б здатися неможливими, але потрохи все ж таки звертається в нормальну колію.
Якщо у перші тижні практично ніхто в країні, крім ЗСУ, не працював, зараз ми навчилися робити свою справу та заробляти гроші для себе і для України під звучання повітряних сирен. Подивимося, як змінювалися настрої бізнесу та його клієнтів у сфері торгівля запчастин на маркетплейсі Avto.pro. До війни тут працювали понад чотири тисячі продавців, для більшості з яких це було єдине чи головне робоче місце.
Перший місяць — долаємо страх і підтримуємо один одного
24 лютого життя на маркетплейсі майже зупинилося. Ніхто нічого не продавав і не покупав. Поодинокі замовлення не оброблялися, переглядів товарів теж майже не було. У наступні дні покупці активізувалися, хоч далеко не в довоєнному обсязі, але люди шукали запчастини. За характером пошуку біло зрозуміло, що то не бізнес-покупці, а звичайні автовласники. Можна припустити, що вони намагалися відремонтувати свої авто, щоб евакуюватися. Але це було складно, оскільки продавці не були готові повертатися до роботи, в тому числі із-за об’єктивних логістичних труднощів. Щоб не витрачати гроші на перегляди, багато хто закривав свої віртуальні склади, скорочуючи асортимент.
Адміністрація Автопро вирішила зробити перегляди безкоштовними на початку березня. Це було складне фінансове рішення, але єдиний вихід з ситуації на той момент. Позбавившись фінансового тиску, продавці почали повертати запчастини у продаж, у той же час повернулася до роботи пошта і торгівля почалася знову.
Другий місяць — звикаємо та вчимося працювати по-новому
У другій половині березня стало ясно, що «пацієнт скоріше живий». У більшості регіонів почали працювати СТО, які завжди були основними споживачами запчастин. Замовлення йшли, а за ними пішли і продавці. У кінці березня на майданчику працювало 70% магазинів від колишнього, причому більшість з них, як і раніше, знаходилися у Києві. Хоча столиця досі була неспокійним місцем, вона залишалася бізнес-центром. Позитивні тенденції не змінило повернення монетизації — поступове і м’яке, але неминуче. Продавці почували себе більш-менш впевнено, заробляли і бути готові сплачувати послуги майданчику.
Третій місяць — життя продовжується
У травні ситуація на фронті стабілізувалася, та більшість українських регіонів могла спокійно працювати. До цього часу сфера торгівлі запчастинами почувала себе більш-менш впевнено і продавці продовжували повертати втрачені позиції. На Автопро повернулися колишні тарифи, хоча з бонусною програмою. Кількість угод день у день зростала, фінансові показники досягали 65% від довоєнних. У червні ця тенденція продовжилася, і адміністрація Автопро очікує вихід на довоєнну ситуацію до кінця літа. Якщо пощастить, війна до цього часу закінчиться, а якщо ні — будемо працювати далі.